František Birnbaum o mindfulness: Nejlepší je nic neočekávat

Máš za sebou dvouletý výcvik v Mindfulness Based Cognitive Therapy v Oxford Mindfulness Centre, UK. Na co se tam kladl důraz?

Ve výcviku byl kladen důraz na dvě oblasti. Tou první byla sebezkušenost. Prožít si každé cvičení i meditace do hloubky a získat tak vlastní prožitek. To vnímám jako velmi cenné, protože moje vlastní zkušenost byla v prvních dnech paradoxně spíš negativní a vyčerpávající. Později jsem si uvědomil, že je to moje vlastní hodnocení, porovnávání a očekávání, které to způsobuje. A tohle zjištění mi pomohlo víc se uvolnit, pozorněji prozkoumávat jednotlivá cvičení a objevovat vlastní vnitřní pochody a myšlenky. Druhý aspekt, na který byl kladen důraz, byl samotný proces. Každá hodina a každé cvičení má jasný průběh a postup, a díky tomu je celý koncept funkční. Ve svých mindfulness lekcích provázím účastníky obdobným procesem i já.


Jak si představit 8týdenní mindfulness kurz? Mohl bys popsat, s čím se účastníci setkají a jak bude setkávání probíhat?

Program je koncipován tak, aby postupně uváděl účastníky hlouběji do principů mindfulness a zároveň jim dopřál prostor si vše svým tempem vyzkoušet. Z organizačního hlediska se snažíme, aby byl program vždy ve stejný den i stejnou hodinu, což z něj dělá určitý rituál a pomáhá lépe se naladit. Každé setkání má přesně určený postup a zároveň je vždy prostor na reflexi předchozího týdne, kde společně sdílíme zážitky z domácí mindfulness praxe a objevy spojené s všímavostí. Z mých zkušeností považují za klíčové, aby se každý ve skupině cítil bezpečně a měl možnost sdílet cokoli chce, ale měl i možnost jen poslouchat a pozorovat.


Jaké změny mohu po 8 týdnech tréninku očekávat?

To je trochu záludná otázka, protože nejlepší je nic neočekávat. Pro každého to je vždy jiný a silně individuální zážitek, ale důležité je mít otevřenou mysl a chuť objevovat. Možná se jen tak zastavit a všimnout si, jak se teď cítím nebo jaké myšlenky mi běhají hlavou. I tohle může být velký úspěch a posun. A i když je kurz pouhý odrazový můstek, odchází účastníci s všelijakými zážitky a obohacením. Benefity se mohou objevit v oblasti osobní i pracovní. Zlepšení vztahů s blízkými, vědomější práce s emocemi, trpělivost, práce s negativními myšlenkami, ale mindfulness praxe zároveň ovlivňuje i kvalitu pracovních rozhodnutí a leadership obecně.


Co přineslo poznání metody mindfulness do života tobě?

Myslím si, že to, co je z vnějšku vidět, jsou mírnější reakce na podráždění. Více a více se mi daří prodlužovat tu pomyslnou mezeru mezi akcí a reakcí a pracovat s vlastním klidem a myšlenkami. Další přínos je moje vnímání sebe sama. Vnímám své tělo a jeho signály, lépe dýchám, lépe sedím a jsem v kontaktu s vlastními emocemi. Snažím se méně fungovat na autopilota a více reagovat vědomě.


Jak využíváš techniky mindfulness ve svém životě? Daří se ti je dostávat do denní praxe?

Tam, kde to pro někoho může být rutina, tam jsem se naučil všímavost otáčet do rituálů. Rituál je sám o sobě všímavý moment a já ho mám v pravidelném běhání, které mám spojené s východem slunce nebo ve společné snídani s mojí ženou, kdy rádi společně objevujeme nová místa i nové chutě. Z formálních praktik nejčastěji využívám dechová cvičení, konkrétně „tříkrokový prostor k nadechnutí“. Ten mě vždy vrátí do teď a tady a pomáhá mi si uvědomit, jak se cítím a zvolit vědomou reakci. Dech považuji za jedinečný nástroj, který funguje a je vždy k dispozici. Zároveň propojuji různá dechová cvičení a postupy. Mohu z vlastní zkušenosti říct, že každé malé vědomé všimnutí a vědomá reakce mi otvírá nové možnosti.

Rád přivítám na svém kurzu kohokoli. Ať si přinese vlastní zakázku, kterou chce prozkoumat všímavostí anebo chce jen osobní zážitek a vědomou zkušenost, zatím bez záměru. Pro každého může být všímavost přínos a první krok na cestě k vnitřnímu klidu.


Více o Mindfulness kurzu.